Yibitaş Yozgat Hakkımızda

Yibitaş Yozgat Çimento Fabrikası, Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş., 1973 yılında 696.000 m2 alan üzerine kurulmuş olup, Yozgat – Ankara karayolunun 20. km’sinde çimento üretim faaliyetlerinde bulunmaktadır. Yozgat ilinin ilk sanayi kuruluşlarından olan fabrika, tüm çalışanları ile beraber çimento üretimi alanında bölge ve ülke sanayisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Fabrika sırasıyla 1976 yılında çimento değirmeni, 1978 yılında da 1.600 ton/gün klinker üretim kapasitesiyle ön ısıtıcılı, kuru sistem döner fırını devreye almıştır.

1990 yılında kapasite artırım projesiyle klinker üretim kapasitesi 2.000 ton/güne çıkarılmıştır.

Ana ortakların 1994 yılında Lafarge ile ortaklık anlaşma yapması ile beraber faaliyetlerini uluslararası boyuta taşıyan Yibitaş, 1996’daki yakma sistemi projesiyle klinker üretim kapasitesini 2.200 ton/güne çıkarmıştır. Daha sonra fabrika hisselerinin satılması ile 2007 yılında Portekiz çimento grubu olan Cimpor’a devrolan fabrikanın üretim kapasitesi zaman içerisinde diğer muhtelif iyileştirme projeleriyle 2.400 ton/güne ulaştırılmıştır.

Küçük hissedarların hisselerinin devam ettiği Yozgat Çimento fabrikası, Avrupa Afrika Asya bölgesine 2012 yılında açılım yapan Votorantim Cimentos bünyesine geçmiştir. İnşaat malzemeleri sektöründe global bir şirket olan Votorantim Cimentos 1933 yılında kurulmuş olup, Brezilya’nın en büyük holding şirketlerinden birisi olan Votorantim bünyesindedir. Holding, inşaat malzemeleri dışında madencilik, alüminyum, çelik, enerji, portakal suyu ve finans gibi çeşitli sektörlerde stratejik olarak yer almaktadır.

 

 2018’de 100. yılını kutlamış olan Votorantim’in bir parçası olarak, yaklaşık yarım yüz yıllık bir geçmişe sahip olan Yozgat fabrikamızda amacımız; Şirketimizin uzun vadeli vizyonu çerçevesinde müşterileri, çalışanları ve diğer tüm paydaşları ile kalıcı ilişkiler kurmayı ve değer üretmeyi taahhüt eden mottosunda saklıdır: “Yaşamda İz Bırak”.